Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Компанијата Blue Origin, во сопственост на милијардерот Џеф Безос, го одложи првото лансирање на орбиталната ракета New Glenn.

Лансирањето е одложени за четвртиот квартал на 2022 година, се наведува во официјалното соопштение.

Ракетата New Glenn по претходното одложување требаше да биде лансирана кон крајот на оваа година, но тоа нема да се случи. Главна причина за одложувањето е тоа што Американските вселенски сили не одлучија да ја користат оваа ракета за лансирање на товар поврзан со националната безбедност.

Договорот го добија SpaceX и United Launch Alliance.

Blue Origin го промени распоредот за да се адаптира на комерцијалните клиенти. Ќе продолжи со развојот на ракетата која ќе биде лансирана од Флорида. Компанијата инвестираше повеќе од 2,5 милијарди долари во инфраструктурата потребна за идните лансирања.

Тагови
реклама

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Вести

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Read more

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Read more

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Read more

Руската армија се засили со роботски тенкови

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе