Blue Origin во декември ќе испрати 6 туристи во вселената

Компанијата Blue Origin се подготвува да испрати нови туристи во вселената.

За првпат ракетата ќе полета со шест патници, а по овој лет повторно ќе се користи. Екипажот кој ќе полета на 9 декември, ќе биде составен од Лора Шепард Чурчли (најстарата ќерка на Алан Шепард, првиот Американец кој патувал во вселената), водителот Мајкл Стрејхен, инвеститорот Еван Дик, филантропот Дилан Тејлор, бизнисмените Лејн Бес и Камерон Бес.

Ова ќе биде трет лет на Blue Origin со екипаж во вселената. На изминатите две патувања одеа по четири патници, а патник на првиот лет беше Џеф Безос.

Во вториот лет дел од екипажот беше и актерот Вилијам Шатнер. Темпото на лансирање на Blue Origin е навистина импресивно бидејќи е трето во годината, и покрај високите цени.

Зголемувањето на бројот на патници значи и зголемување на профитот, а во наредниот период се очекуваат поевтини билети во системот на вселенскиот туризам.

Но, дефинитивно, долго време за многумина ќе остане луксуз.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Вести

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Read more

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Read more

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Read more

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Read more
 

Гик

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Читај повеќе