BMW i4 е баварскиот одговор на Tesla Model 3

Што нуди новиот електричен модел на BMW со кој баварскиот производител ќе му конкурира на Model 3 на Tesla?

За „почеток“, лимузината i4 плени со: 530 коњски сили, забрзување од 0 до 100 км/ч за само 4 секунди и максимална брзина од 200 км/ч.

Ова се фотографиите на концептот, кој како и секогаш кога зборуваме за BMW, е близок до сериската изведба.

Визуелно, предните маски на ладилникот се малку гломазни и го намалуваат генерално позитивниот впечаток за дизајнот на BMW i4. Но, има време до излегувањето на серискиот модел, па можеби BMW ќе го смени концептот за предната маска.

Кога ќе се појави следната година, i4 би требало да има максимален домет од 600 километри со батериите од 80 kWh.

Батериите ќе поддржуваат брзо полнење (150 kW), па 80% од дометот ќе бидат обезбедени за 35 минути полнење.

Погонот на најмоќната верзија ќе биде на сите четири тркала, а послабите верзии на задните тркала.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Концепти

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Opel објави тизер за новиот дизајн на Mokka

Read more

Автомобили

 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе