BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Германскиот произведувач на автомобили најави дека поради финансиската криза, предизвикана од COVID-19, ќе отпушти околу 5.000 работници.

BMW неодамна ја претстави освежената Серија 5, a наскоро на пазарот ќе ја видиме и Серија 4, но и покрај тоа компанијата ќе отпушта вработени.

Пандемијата со коронавирусот предизвика многу проблеми на aвтомобилската компанија BMW која се обидува да ги намали трошоците и поради тоа, околу 5.000 луѓе ќе ја изгубат работата.

Финансискиот директор на BMW, Николас Пит рече дека овие мерки го вклучуваат и намалувањето на работни часови, заминување на неплатен одмор, а се очекува компанијата да го додаде и пакетот за предвремено заминување во пензија.

Тагови
реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Авто новости

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе