BMW M2 Coupe ќе развива најмалку 420 КС

Списанието Autocar пишува дека новиот BMW M2 Coupe ќе развива најмалку 420 коњски сили.

На врвот од понудата на BMW од семејството на мали автомобили ќе биде M2 под назив G87, а се верува дека ќе ја користи детунираната верзија на моторот кој ги придвижува X3 M и X4 M, како и новите модели кои допрва доаѓаат а тоа се M3 и M4.

S58 твин турбо 3,0-литарски мотор ќе развива најмалку 420 коњски сили и 550 Nm максимален вртежен момент. Со оваа сила од 0 до 100 км/ч ќе забрзува за околу 4 секунди.

М2 ќе биде базиран на CLAR платформата на BMW која нуди можност за користење на блага хибридна технологија. Купувачите ќе можат да бираат помеѓу 6-степен менувач или осумстепен автоматски менувач.

Новиот M2 на пазарот ќе се појави во 2022 година, а верзијата со благ хибрид пристигнува во 2025 година.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Концепти

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Read more

Како би изгледал суперспортскиот автомобил на Rolls-Royce?

Read more

Вака би изгледал Volkswagen Golf Country

Read more

Mercedes подготвува нов електричен кросовер EQB

Read more

Автомобили

  • filter

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Читај повеќе
  • filter

Mercedes ја претстави освежената Е класа

Читај повеќе
  • filter

Поволно, ама бајаги возено

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежените модели на BMW

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно се изговара BMW?

Читај повеќе

Макрон со 8 милијарди евра ќе ја прави Франција лидер за електрични автомобили во Европа

Читај повеќе
  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе