BMW M8 Competition е поатрактивен и помоќен благодарение на Wheelsandmore

BMW M8 Competiton е „татко“ на понудата M откако се појави во 2019 година, и тоа ќе биде сѐ додека на пазарот не се појави уште помоќен и веројатно нумерички ограничен CSL.

Во минатото, различни тјунери ширум светот црпеа поголема моќ од 4,4-литарскиот твин-турбо V8 мотор на BMW. Во фабриката, овој мотор испорачува 617 КС и 750 Nm вртежен момент, поврзан е со 8-степен M Steptronic менувач, а силата се пренесува на сите четири тркала преку системот xDrive. Во конфигурација со тврд покрив со две врати, M8 забрзува од 0 до 100 km/h за 3 секунди, додека со опционалниот пакет M Driver достигнува максимални 306 km/h.

Компанијата Wheelsandmore сега ги подобри перформансите на M8 Competition како и неговиот изглед. Моќноста на споменатиот 4,4-литарски V8 мотор е зголемена, а има два пакета.

Фазата 1 „ослободува“ 710 КС и 890 Nm вртежен момент, а ако тоа не е доволно, тогаш тука е Stage 2 по која испорачува 764 КС и 910 Nm вртежен момент.

Промени може да се направат само кај автомобилите произведени пред 2020 година.

Но, тоа не е сè, бидејќи намерите за подобрување на звукот во Wheelsandmore посегнаа по уникатниот спортски издувен систем на Dahler.

Оние кои имаат понов M8, можат да го изберат неговиот plug-and-play тјунинг модул кој ја зголемува моќноста на 681 КС и вртежен момент од 890 Nm.

Тјунерот нуди и неколку комплети на бандажи вклучувајќи ги Underdock, F.I.W.E и 6Sporz. Првиот сет е достапен во големина од 20 инчи, а останатите два во комбинација од 20 предни и 21-инчни задни тркала.

Во понудата се и модификации на суспензијата во форма на пружини KW и прилагодливи амортизери KW V4, за да може M8 дополнително да се спушта.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Авто новости

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Read more

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Read more

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе