BMW не се откажува: „Бубрезите“ уште повеќе ќе растат

Најновите информации сугерираат дека BMW планира дополнително да го нагласи својот препознатлив дизајнерски потпис.

Ако мислевте дека BMW веќе претера со предната маска, има ново изненадување.

Одредени модели на BMW веќе имаат осветлена маска, а сега би можеле да добијат и нова верзија каде предната маска е поврзана со фаровите, и тоа не само во дизајнот.

Имено, светлата и маската би можеле да работат, поточно да светнат заедно. Ова ќе ги направи фаровите и целокупната маска еден склоп.

Ова е поткрепено со скицата што BMW веќе ја достави до Светската организација за интелектуална сопственост (WIPO).

Навистина, нема потреба да се брза бидејќи тешко дека ќе видиме такви маски на модели со SUS мотори. Бидејќи се работи за целосно затворена површина, јасно е дека маската ја губи функцијата да го насочува воздухот за ладење, што не е неопходно за електричните автомобили.

Како што открива Carbuzz, дневните светла и самата решетка би „работеле“ заедно и би биле рамни, додека панелот на фаровите би бил повлечен и скриен кога не се користи.

Не е сосема јасно дали тоа би значело дека автомобилот ќе има само црна непроѕирна површина напред додека е паркиран или дали „екранот“ на маската би имал можност да поставува различни погледи.

Концептот Vision Dee, прикажан на овогодинешниот CES, очигледно е вовед во некоја нова дизајнерска насока на BMW, која би можела да вклучи таква дигитализирана предна табла со некои дополнителни функции.

Во секој случај, мораме да бидеме трпеливи додека BMW не се осмели да претстави конкретно решение пред пошироката јавност.

Се подразбира дека деновите на препознатливите двојни тркалезни фарови и дискретни „бубрези“ се далеку зад нас.

Тагови
реклама

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Read more

Авто новости

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Read more

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more
 

Автомобили

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе