BMW откри важни детали за новата генерација на Серија 7

Очекувањата на оние коишто предвидуваат како ќе тече развојот на оваа серија донекаде се исполнети.

Извршниот директор на компанијата BMW, Оливер Зипсе ги објави плановите за новата Серија 7 на годишната конференција за медиуми која беше одржана вчера. Со таа стави крај на шпекулациите кои кружеа за новата серија.

Како што е очекувано, во рамките на оваа серија ќе бидат произведени автомобили кој во целост ќе бидат електрични. Освен тоа, Зипсе потврди дека ќе бидат направени нови бензин и дизел автомобили иако е помалку веројатно дека ќе бидат испорачани во САД.

„Сите погонски автомобили ќе се темелат на еден дизајн, а најмоќните возила од Серија 7 ќе бидат потполно електрични“, рече Зипсе.

Моментално, BMW M760i го придвижува 6,6-литарски V12 мотор со турбо полнач со погон на сите четири тркала кој има 600 коњски сили, а од 0 до 100 км/ч забрзува за 3,7 секунди и достигнува максимална брзина од 250 километри на час.

BMW автомобилите од Серија 7 нема да имаат V12 мотор туку ќе имаат уште посилен мотор.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе