BMW X5 Protection VR6 е отпорен на куршуми и на експлозив

За оние кои се наоѓаат во многу опасни делови во светот, но и понатаму сакаат луксуз, вистинскиот избор за нив е новиот BMW X5 Protection VR6.

X5 изгледа како секој друг примерок на BMW теренски автомобил, но овој може да издржи пукање од „калашников“. Ако напаѓачите користат експлозив X5 може да издржи експлозија од 15 кг ТНТ на оддалеченост од 4 метри.

Дебелината на стаклото изнесува 30 милиметри и може да издржи напад со рачно огнено оружје. Ако проблемот се дронови, дополнително заштитениот покрив може да издржи експлозија од 200 грама C4 експлозив.

BMW X5 може брзо да се оддалечи од опасна локација благодарение на 4,4-литарскиот BiTurbo V8 мотор кој развива 523 коњски сили. Од 0 до 100 километри на час забрзува за 5,9 секунди, а неговата електронски ограничена максимална брзина изнесува 210 километри на час. Има специјална заштита на резервоар на гориво во случај на пожар.

Кога ќе почне со продажба и по која цена засега не е познато.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes-AMG GT R Pro

Читај повеќе