ЗИМСКИ ТРАНСФЕРИ 2021

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Македонскиот фудбал доби уште еден претсавник на Чизмата откако денеска Бобан Николов пристигна на медицински прегледи во таборот на второлигашот Лече.

Репрезентативниот играч од средниот ред се очекува утре да биде промовиран како ново зимско засилување на Лече, тим кој сезонава се натпреварува во Серија Би откако лани испадна од А.

Николов, чиј договор со унгарскиот тим Фехервар истекува во јуни, во Лече доаѓа за отштета која засега е непозната. Неговата пазарна вредност според Transfermarkt е 750 илјади евра.

Бобан е дете на штипска Брегалница, а уште како млад замина за Романија каде настапуваше за академијата на Георге Хаџи пред да се пресели во Вииторул. Од 2015 беше во Вардар со кој играше и во групите од Лига Европа, а зимата 2018 отиде во унгарскиот Фехервар од каде сега заминува по двегодишен престој.

Лече денеска го промовираше младиот Данец Мортен Хјулманд, кој игра на истата позиција како и нашиот Николов, односно дефанзивна средина. Денеска пристигна и ветеранот дефанзивец Фабио Пизакане, кој како и Николов, треба да биде претставен утре. Клубот прави напори да состави добар тим за продолжението од сезоната бидејќи е со амбиции експресно да се врати во Серија А. По 18 кола Лече е 5-ти на табелата со 8 бодови помалку од лидерот Емполи. Првите два тима одат директно во А, додека третиот ќе се одлучи со бараж.

Македонската колонија во Италија сега се зголеми на петорица, но во Лече Николов има друштво бидејќи од летоска таму стандарден првотимец е латералниот бек Леонард Жута. Тој е и поранешен соиграч на Николов од репрезентацијата на Македонија, но веќе две години не е на списокот на селекторот Ангеловски.

Шанса за деби во жолто-црвениот дрес Николов ќе има веќе в недела кога Лече го пречекува токму Емполи.

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Фудбал

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Read more

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Read more

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more
 

Спорт

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Читај повеќе

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Читај повеќе

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе