Бодибилдер откри низ каков пекол минал поради зависност од стероиди

Б.С.Б.
/ 21.09.2022 / 14:46

Популарниот бодибилдер Џексон Типет во искрено интервју проговори за тоа како употребата на стероиди влијаела на неговиот живот.

Во 2017 година во Австралија бил фатен со над 250 таблети стероиди и шишенце тестостерон, како и инјекција и игла во долната облека. Полицијата тогаш го казнила 23-годишниот Џексон со 4.000 долари, а на Instagram одлучил да го искористи инцидентот како прилика да го насочи својот живот на подобро.

Во емисијата Good Humans Типет објасни дека по две години користење стероиди почнал да забележува загрижувачки промени на неговото тело.

„Црниот дроб и бубрезите лошо ми функционираа. Бев уморен и жолт во лицето. Урината ми беше многу темна, скоро портокалова. Не можев да постигнам ерекција и полека почнав да се дебелеам и доживувам ментални проблеми“, призна тој.

Поради зависноста останал без девојката, а за малку и без семејството. Сега активно ја споделува неговата приказна со надеж дека ќе ги инспирира другите кои се во слична ситуација.

„Не сакав да одам во затвор, не сакав да бидам зависник од стероиди. Се извлеков, но го допрев дното. Се надевам дека мојата приказна ќе биде поучна за другите. Tемелно истражив и го проучив моето искуство за користење стероиди, начините на кои го надминав тоа. Нудам совети на оние кои сакаат да се извлечат“, порача тој.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Фит

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Read more

Три причини зошто боксот е одличен начин за вежбање на телото и умот

Read more

Колку калории треба да внесувате за да билдате мускули?

Read more

За совршена линија: Пилатес вежби од кои се топат масните наслаги

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе