Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Поминаа нешто помалку од шест месеци откако Boeing 737 Max си ја поврати дозвола за летање, но сега повторно се наоѓа под лупа.

Откривањето на потенцијален електричен проблем минатиот месец предизвика приземјување на 100 авиони кои им припаѓаат на 24 компании ширум светот. Испораката на многу нови авиони е стопирана, а Boeing и американската Федерална администрација за авијација работат на решавање на проблемот.

Меѓутоа, критичарите добија нова „енергија“ кога станува збор за тврдењето дека 737 Max е прерано вратен во служба и дека причините за двете фатални несреќи не се детални анализирани и решени. Меѓу критичарите е и познатиот свиркач Ед Пирсон, поранешен вработен во Boeing, кој веќе ја истакна врската помеѓу ниските стандардни на производство во фабриките и електричните дефекти кај паднатите авиони.

Boeing и ФАА тврдат дека проблемот се појавил за време на тестирањето на новопроизведениот примерок од авионот 737 Max 8 кој сѐ уште не е доставен до купувачите. Востановено е дека електричните системи во авионите не работеле адекватно, односно дека проблемот со лошата поврзаност поради што главната пилотска табла и помошната единица за контрола на енергијата не биле правилно заземјени. Тоа може негативно да делува на одредени системи вклучително и системот на заштита на моторот од мраз, моради што полетувањето и слетувањето би биле несигурни.

За потсетување, во претходните две несреќи погинаа 346 луѓе, а како причина се наведува системот MCAS кој влијаел врз носот на авионот, што довело до катастрофа.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе