Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Американската компанија Boeing планира следните недели да подели откази на околу 12.000 вработени во САД.

Компанијата соопшти дека во текот на неделата ќе отпушти 6.670 работници, додека 5.520 вработени се согласиле на договорен прекин на работниот однос.

Boeing најави и дека ќе го намали бројот на вработени во своите фабрики во светот за околу 10 проценти односно дека отказ ќе добијат речиси 16.000 работници.

Компанијата западна во криза по двете фатални несреќи на авионот Boeing 737 Мax.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Бизнис

Повеќето германски компании сакаат постојано да се работи од дома

Read more

Ново поскапување на горивата од полноќ

Read more

Маск на седмо место на листата на милијардери на Bloomberg

Read more

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

Вести

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Читај повеќе

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Читај повеќе

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Читај повеќе

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Читај повеќе

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Читај повеќе

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Читај повеќе

Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Читај повеќе