Boeing почнува со тестирања на повлечениот модел 737 Max

Компанијата Boeing треба да реализира тест летови на повлечениот модел 737 Max, во обид неделава повторно авионот да го врати на небото.

Планирано е пилотите и техничките експерти да имаат тридневни тестирања, што е можно да почнат уште денеска, пренесе BBC.

Авионите, наводно, ќе поминат низ серија различни сценарија во воздух во близина на базата на Boeing во Сиетл.

Најпродаваниот авион на компанијата Boeing минатата година беше приземјен по двата лета со трагични последици, на летовите на Lion Air и Ethiopian Airlines, кога сите 346 лица загинаа при пад на двата авиона и тоа во период од пет месеци.

Овие трагедии предизвикаа сериозна финансиска криза во 103-годишната компанија, како и тужби од семејствата на жртвите, а потоа се поставија и прашања за тоа како Boeing и американскиот регулатор Федералната управа за авијација (ФАА) ги спровеле безбедносните тестирања.

Тагови
реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Read more

Вести

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Read more

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Read more

Израелци излегле позитивни и по примање на Pfizer вакцината

Read more

НАСА ја прогласи сондата InSight за „мртва“

Read more
 

Гик

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Читај повеќе
  • filter

Honor го претстави смартфонот V40 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата игра „Resident Evil Village“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Читај повеќе

Има само еден „крал на конзолите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Читај повеќе
  • play_arrow

Не личите на родителите? Постои добра причина

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот Xiaomi Redmi Note 9T 5G

Читај повеќе

LG ги гаси телефоните?

Читај повеќе