Boeing со загуба од 18 милијарди долари, во јануари без ниту една нарачка

Американскиот производител на авиони Boeing соопшти дека не примил ниту една нова нарачка во јануари, сигнализирајќи ги деловните проблеми во очекување на решавање на кризата со 737 MAX.

Европскиот Airbus во јануари доби нарачки за 274 комерцијални авиони.
Boeing испорача само 13 авиони на своите клиенти во првиот месец, вклучително и шест од типот 787 Dreamliner.

Компанијата минатата година првпат по повеќе децении имаше повеќе откажани нарачки и барања за преправки на авионите отколку нарачки за нови авиони. Клиентите избегнуваат да нарачуваат нови авиони сè додека 737 MAX не добие дозвола од регулаторот за враќање во промет.

Авионите од овој тип беа приземјени во март минатата година по две тешки несреќи во кои настрадаа вкупно 346 луѓе.

По повеќекратни одлагања, Boeing најави враќање на 737 MAX кон средината на оваа година.

Компанијата проценува дека вкупните загуби изнесуваат преку 18 милијарди долари.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Бизнис

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Read more

Airbus укинува 15.000 работни места

Read more

Amazon ќе им даде бонус од 500 милиони долари на вработените

Read more

Wizz Air на 1 и 2 јули ги отвора аеродромите во Скопје и Охрид

Read more

Вести

Русија ја продолжи забраната за меѓународни летови до 1 август

Читај повеќе

Угостителските објекти кои организираат свадби, прослави и настани очекуваат одлука за почеток со работа

Читај повеќе

Вториот тест на Милошоски негативен на COVID-19

Читај повеќе

Најголем пораст на новозаразени од COVID-19 во САД, повеќе од 50.000

Читај повеќе

Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести утре ќе расправа за граничниот режим со Србија и Косово

Читај повеќе

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Читај повеќе

Резултатите од референдумот за Кремљ претставуваат триумф

Читај повеќе

СЗО: Пандемијата се влошува, а не слабее

Читај повеќе