Boeing успешно го тестираше најдолгиот патнички авион во светот

Најдолгиот патнички авион 777X на Boeing успешно го помина првиот тест лет, по втор обид. Првиот лет беше одложен во петокот поради неповолните временски услови.

Екипажот на авионот во петокот со часови чекаше да се смират силните удари од ветрот за да на крајот одлучи да се откажат за наредниот ден. Временските услови ни вчера не беа идеални поради магла и дождот, но сепак летот беше успешно извршен.

Boeing 777X полета од мал американски аеродром за по неколку часови да слета на меѓународниот аеродром Boeing Field. Вкупниот распон на крила на новиот авион е 71,6 метри што го прави овој авион значително поголем од неговите претходници, 777-300ER и Airbus A340-600.

Благодарение на должината авионот е дизајниран така што во него може да се сместат 400 и 425 патници во две класи.

реклама

Живот

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Read more

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Read more

Магазин

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе