Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Богатството на основачот на Facebook, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди долари откако социјалната мрежа понуди нова услуга на кратки видеа, пренесе BBC.

Компанијата пред два дена го претстави Instagram Reels, конкурент на контроверзната кинеска апликација TikTok.

Акциите на Facebook вчера рипнаа за повеќе од 6 проценти. Со ова Закерберг стана дел од клубот на супербогати луѓе со имот од над 100 милијарди долари како Џеф Безос и Бил Гејтс. Шефовите на Amazon и Microsoft го зголемија нивното богатство во последно време.

Во време на пандемијата со COVID-19 токму Facebook, Amazon, Apple и Google се меѓу најголемите добитници бидејќи сè повеќе луѓе купуваат, се забавуваат и се дружат преку интернет. Богатството на Закерберг порасна за повеќе од 22 милијарди долари годинава, а на Безос повеќе од 75 милијарди, пренесе Bloomberg.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Интернет

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Read more

Како да го „замаглите“ вашиот дом на Google Street View?

Read more

Facebook ќе ги информира корисниците за климатските промени

Read more

Гик

  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе
  • play_arrow

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Читај повеќе
  • filter

Sony ја претстави новата Xperia 5 II

Читај повеќе