Богенвил изгласа независност од Папуа Нова Гвинеја

На повидок е да никне нова држава во Пацификот откако на рефендумот признат од државата Папуа Нова Гвинеја граѓаните на автономниот регион Богенвил со огромно мнозинство изгласаа независност.

Референдумот траеше цели две недели, од 23 ноември до 7 декември, а денеска беа објавени конечните резултати. Од 206.731 гласачи со право на глас 98,31 проценти гласале за независност. Останатите гласови биле за другата опција која гарантира поголема автономија на Богенвил во рамките на Папуа Нова Гвинеја.

Референдумот, иако признат од владата на Папуа Нова Гвинеја, е необврзувачки па сега ќе отпочне процес на преговори помеѓу локалните власти на автономниот регион Богенвил и Папуа Нова Гвинеја.

Движењето за отцепување на Богенвил датира уште од 60-тите, а во 1975 година прогласиле Република Северни Соломони, но наредната година била приклучена кон Папуа Нова Гвинеја која пак станала независна од Австралија. Од 1988 до 1998 се водела граѓанска војна во која загинале околу 20 илјади луѓе, а причина била експлоатацијата на рудникот за бакар и злато Пангуна од страна на властите на Папуа Нова Гвинеја.

Во склоп на Богенвил спаѓа најголемиот истоимен остров, остробот Бука и неколку помали острови. Главен град е Бука, но се очекува Арава да стане престолнина на независен Богенвил. Народот е составен од локални атронезиски и полинезиски племиња, а лингва франка е јазикот наречен Ток Писин кој е всушност мутација на англиски со кој се разбираат граѓаните кои всушност зборуваат еден куп различни разици. Интересно, луѓето кои живеат во Богенвил важат за луѓе со најтемна боја на кожата на планетава.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Свет

AstraZeneca: ЕУ го загуби правниот спор

Read more

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Read more

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Read more

НАСА предупредува: Земјата апсорбира двојно повеќе топлина

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе