„Bohemian Rhapsody“ е најстар музички спот со милијарда прегледи на YouTube

Класикот „Bohemian Rhapsody“ стана песна со најстар музички спот со повеќе од милијарда прегледи на платформата YouTube.

Музичкото видео за еден од најголемите хитови на „Квин“ - „Bohemian Rhapsody“ – што беше објавено на YouTube каналот на бендот пред повеќе од една деценија, доби дигитален ремастер во чест на овој голем рекорд.

Оригиналниот спот беше од емисијата Top of the Pops од 1975 година.

Двајцата живи членови на бендот „Квин“, Роџер Тејлор и Брајан Меј, се здружија со Universal Music, YouTube и Google и отворија натпревар за надежни пејачи, танчари, визуелни уметници и музичари кои ќе се натпреваруваат да бидат дел од три нови музички спотови што ќе бидат објавени во текот на годината.

„Bohemian Rhapsody“ е прва песна објавена пред 90-тите што остварила ваква гледаност на YouTube.

„Gangnam Style“ на корејската ѕвезда Сај стана прва песна со милијарда прегледи на YouTube во 2012 година. Моментално рекордер е песната „Despasito“ на Луис Фонси со 6,3 милијарди прегледи.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Музика

Колкупати „Metallica“ гостувала во секоја земја?

Read more

Прво издание на Cotton Blues Festival: Се остварува сонот на Гого

Read more

Ед Ширан стана татко, сопругата Шери роди ќерка

Read more

Корона настап: Лејди Гага знае како да ја направи маската моден детаљ

Read more

Сцена

Премиера на „ТМ“ – македонскиот филм снимен со 0 денари буџет

Читај повеќе

Дали Том Харди е новиот Џејмс Бонд?

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната „Сакам да живеам“ од Нокаут победничка на 35. „Макфест“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Читај повеќе

„Медена Земја“ продолжува да ја фасцинира светската публика и критика

Читај повеќе

„Стела“ блесна на отворањето на Синедејс, програмата продолжува со кина на отворено низ цело Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Читај повеќе

Колкупати „Metallica“ гостувала во секоја земја?

Читај повеќе