Бојан Јовановски Боки-13 поднел кривични пријави против повеќе функционери и бизнисмени

Скопје, 9 јули 2020 (МИА) – Бојан Јовановски Боки-13 денеска во Јавното обвинителство поднел кривични пријави против повеќе носители на јавни функции, членови на нивните семејства и бизнисмени.

Бојан Јовановски на изрекувањето на пресудата за случајот „Рекет“

За поднесените пријави, Јовановски информираше преку рачно напишано соопштение, кое денеска пред ОЈО го прочита неговиот адвокат Сашо Дуковски.

Во писмото, Јовановски вели дека поднел кривични пријави против повеќе носители на јавни функции, членови на нивните семејства и бизнисмени за кои, пишува дека треба да одговараат за злоупотреба на службена положба, измама и давање лажен исказ.

Бранителот на Јовановски, адвокат Сашо Дуковски, изјави дека очекува Обвинителството откако ќе биде завршено документирањето на случаите да отвори предмети по поднесените кривични пријави.

– Одговорно ви тврдам дека нема да ме спречат во што и да сакаат да применат и било кои методи на уцени и на закани. Единствено ќе ме спречат доколку ме лишат од живот, односно доколку посегнат по мојот живот, вели Јовановски во писмото.

Бојан Јовановски-Боки 13, е обвинет на девет години затвор со неправосилна пресуда за случајот „Рекет“, каде што е обвинет за „примање награда за противзаконито влијание“ и за „перење пари“, заедно со поранешната СЈО Катица Јанева, која доби затворска казна од седум години за „злоупотреба на службена положба и овластувања“. Против Јовановски и петмина други се води и уште еден предмет за „измама“ и „перење пари“ преку невладината организација „Меѓународен сојуз“, чиј основач е тој.  

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Македонија

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Read more

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Read more

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Read more

Заев: Поканата на Ахмети за средба со албанските лидери е притисок кон мене за премиерското место

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе