Бокс-офис: Слаб викенд, но „The Croods 2“ е повторно на врвот

Пандемијата има катастрофални влијание на сите полиња во животот, вклучително и кога станува збор за филмската индустрија. И додека кинескиот бокс-офис урива рекорди со заработката, американскиот се соочува со крајно негативни последици.

Анимираниот „The Croods: A New Age“, филм премиерно прикажан во ноември, повторно се најде на врвот на бокс-офисот во Северна Америка. Universal Pictures објави дека филмот заработил 1.7 милиони долари од прикажувањето во изминатиот викенд, доволно за да „The Little Things“ се најде на второто место со заработка од 1.2 милиони долари.

На третото место е „Judas and the Black Messiah“ со заработка од 905.000 долари.

По 13 недели во киносалите продолжението на „The Croods“ заработи 50 милиони и евентуално може да надмине „Tenet“ (58 милиони) како филм со највисока заработка на домашниот бокс-офис.

На интернационално ниво „The Croods: A New Age“ заработи над 100 милиони долари.

Remote video URL

Кога станува збор за Кина, заработката на бокс-офисот урива рекорди. Земјата веќе има неколку успешни блокбастери во 2021 година како „Detective Chinatown 3“, „Hi, Mom“ и „A Writer’s Odyssey“. Овие наслови досега заработија рекордни  1,2 милијарди во текот на празничната кинеска Нова година.

„Резултатите од бокс-офисот во Кина се многу охрабрувачки“, вели Пол Дерегарабедијан, аналитичар од Comscore. „Тоа покажува дека ефективниот одговор на пандемијата, во комбинација со постојан прилив на домашен производ, може на крајот да направи чуда“, смета тој.

Тагови
реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Филм & ТВ

Запознајте ги новите суперхероини на „Thunder Force“

Read more

Топ 20 најдобри песни на принцези од Disney

Read more

Во април ќе се снима специјалната епизода на „Friends“

Read more

Топ 20 филмски парови со најлоша хемија

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Запознајте ги новите суперхероини на „Thunder Force“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ибра и Михајловиќ запеаја на Санремо

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 најдобри песни на принцези од Disney

Читај повеќе
  • play_arrow

Во април ќе се снима специјалната епизода на „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 филмски парови со најлоша хемија

Читај повеќе

Толку убавина на едно место: Кои актери ќе ги видиме во „The Gray Man“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Црквата реагира на „сатанистичката“ песна за Евровизија на Кипар

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот психолошки трилер на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Harry Potter & The Sorcerer's Stone“

Читај повеќе