МИСЛЕЊЕ НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД САНТА ФЕ

Болдвин го испалил куршумот, но не го повлекол чкрапалото

Алек Болдвин можеби го испукал куршумот што ја уби снимателката на „Rust“ Халина Хачинс, но тој не го повлекол чкрапалото на пиштолот, изјави окружниот обвинител од Ново Мексико.

Окружниот обвинител во Санта Фе, Мери Кармак-Алтвиз, изјави за Vanity Fair дека гледала интервју со Алек Болдвин (63) за ABC во декември и рече дека чувствува дека актерот не го повлекол чкрапалото што го уби Хачинс.

„Можете да го повлечете чеканчето за ударната игла наназад без да го повлечете чкрапалото, без всушност да го заклучите. Така ќе го повлечете всушност до пола, не се заклучува, а потоа ако го ослободите, ударната игла може да го погоди почетниот дел од куршумот“, објасни таа.

Болдвин во интервјуто инсистираше дека никогаш не го повлекол чкрапалото.

Кармак-Алтвиз ја започна својата неофицијална истрага за да ги истражи тврдењата на Болдвин и да докаже дека тој го повлекол само чеканчето на пиштолот пред да се испука куршумот што ја уби Хачинс и го рани филмскиот режисер Џоел Соуза (48).

„Немав многу познавања за пиштоли, а уште помалку  за револвери од 1850-тите“, рече Кармак-Алтвиз.

Кармак-Алтвиз побарала од еден од нејзините истражувачи да го донесе својот старински револвер во нејзината канцеларија за да провери дали механички дефект може да предизвика пукање од пиштолот. По пробната стрелба, двајца истражители го прегледале пиштолот за да потврдат дека не е наполнет. Нејзиниот тест откри дека чеканчето можело да предизвика куршумот да биде испукан, но сѐ уште се чекаат официјалните резултати од анализата на оружјето на ФБИ.

Иако Болдвин рекол дека не го повлекол чкрапалото, во тужбата поднесена од надзорникот на сценариото на филмот, тој изјавил дека Болдвин „намерно“ пукал со пиштолот во Хачинс.

Минатата недела адвокатите на семејството Хачинс поднесоа тужба за убиство од небрежност против актерот.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Филм & ТВ

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Read more

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Read more

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Read more

Официјален трејлер за The Night Agent

Read more
 

Сцена

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за The Night Agent

Читај повеќе
  • play_arrow

Орландо Блум се распеа среде паб за Свети Патрик

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за BEEF, новата серија на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

10 моменти во Friends во кои се пронаоѓаме и денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Disney „рециклираат“ анимации?

Читај повеќе