МИСЛЕЊЕ НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД САНТА ФЕ

Болдвин го испалил куршумот, но не го повлекол чкрапалото

Алек Болдвин можеби го испукал куршумот што ја уби снимателката на „Rust“ Халина Хачинс, но тој не го повлекол чкрапалото на пиштолот, изјави окружниот обвинител од Ново Мексико.

Окружниот обвинител во Санта Фе, Мери Кармак-Алтвиз, изјави за Vanity Fair дека гледала интервју со Алек Болдвин (63) за ABC во декември и рече дека чувствува дека актерот не го повлекол чкрапалото што го уби Хачинс.

„Можете да го повлечете чеканчето за ударната игла наназад без да го повлечете чкрапалото, без всушност да го заклучите. Така ќе го повлечете всушност до пола, не се заклучува, а потоа ако го ослободите, ударната игла може да го погоди почетниот дел од куршумот“, објасни таа.

Болдвин во интервјуто инсистираше дека никогаш не го повлекол чкрапалото.

Кармак-Алтвиз ја започна својата неофицијална истрага за да ги истражи тврдењата на Болдвин и да докаже дека тој го повлекол само чеканчето на пиштолот пред да се испука куршумот што ја уби Хачинс и го рани филмскиот режисер Џоел Соуза (48).

„Немав многу познавања за пиштоли, а уште помалку  за револвери од 1850-тите“, рече Кармак-Алтвиз.

Кармак-Алтвиз побарала од еден од нејзините истражувачи да го донесе својот старински револвер во нејзината канцеларија за да провери дали механички дефект може да предизвика пукање од пиштолот. По пробната стрелба, двајца истражители го прегледале пиштолот за да потврдат дека не е наполнет. Нејзиниот тест откри дека чеканчето можело да предизвика куршумот да биде испукан, но сѐ уште се чекаат официјалните резултати од анализата на оружјето на ФБИ.

Иако Болдвин рекол дека не го повлекол чкрапалото, во тужбата поднесена од надзорникот на сценариото на филмот, тој изјавил дека Болдвин „намерно“ пукал со пиштолот во Хачинс.

Минатата недела адвокатите на семејството Хачинс поднесоа тужба за убиство од небрежност против актерот.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Филм & ТВ

Трејлерот за новиот филм со Блејк Лајвли е прегледан повеќе од 222 милиони пати

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Прв тизер со Лиам Хемсворт како Witcher, сите го коментираат истото

Read more

Деми Мур по 25 години се врати во Кан, публиката ѝ аплаудираше 13 минути

Read more
 

Сцена

Трејлерот за новиот филм со Блејк Лајвли е прегледан повеќе од 222 милиони пати

Читај повеќе
  • play_arrow

Селин Дион низ солзи зборуваше за ретката болест: Ако не можам да одам, ќе ползам

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв тизер со Лиам Хемсворт како Witcher, сите го коментираат истото

Читај повеќе
  • filter

Деми Мур по 25 години се врати во Кан, публиката ѝ аплаудираше 13 минути

Читај повеќе

Полициска истрага за смртта на Метју Пери: Кој му го дал кетаминот?

Читај повеќе

The Rock изгледа непрепознатливо во неговата нова улога

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинар ја изненади Ема Стоун кога ѝ се обрати со вистинското име

Читај повеќе
  • play_arrow

Филмот за Доналд Трамп разгоре контроверзии во Кан

Читај повеќе