Болдвин не ги следел вежбите за ракување со револвер - зборувал на телефон

Обвинителите во Ново Мексико наведоа дека актерот Алек Болдвин не ги следел внимателно вежбите за ракување со револвер за време на снимањето на филмот „Rust“ бидејќи зборувал на телефон.

Воедно, не ги извршил неопходните сигурносни мерки заедно со Хана Гутиерес-Рид, чија должност била да се грижи за револверите и куршумите. Утврдено е и дека на овој филм била ангажирана благодарение токму на Болдвин, иако претходно работела само на едно снимање.

„Отстапувањето од правилата на Болдвин ја предизвикало смртта на Халина Хачинс“, наведоа обвинителите.

Во вторникот обвиненија беа формално покренати против Болдвин и продуцентот на филмот.

„На денот на пукањето, доказите покажуваат дека не помалку од десетина дејствија или пропусти на непромисленост се случиле кратко време пред ручекот и времето на пукањето, а тука не е вклучено несовесното ракување со огненото оружје од Болдвин“, стои во обвинението.

Како што е веќе познато, Алек Болдвин и Хана Гутиерес-Рид се обвинети за обиство од небрежност.

Славниот актер ја негираше вината, велејќи дека не го повлекол чкрапалото и дека работата на Гутиерес-Рид и останатите експерти за оружје била да водат сметка оружјата да се празни.

Помошникот директор на сетот, Дејвид Халс, се согласи да признае вина по обвинението за неговото ракување со наполнетиот револвер. Тој бил човекот што му го дал револверот на Болдвин.

Семејството на убиената Халина Хачинс изрази задоволство од подигнатите обвиненија.

Филмот „Rust“ сепак ќе продолжи да се снима, а Метју Хачинс, вдовецот на Халина, ќе биде извршен продуцент и ќе добие дел од заработката. Информациите, засега, велат дека Болдвин ќе ја задржи својата улога.

реклама

Ковачевски падна

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Кога почнува староста?

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Филм & ТВ

Прв тизер со Лиам Хемсворт како Witcher, сите го коментираат истото

Read more

Деми Мур по 25 години се врати во Кан, публиката ѝ аплаудираше 13 минути

Read more

Полициска истрага за смртта на Метју Пери: Кој му го дал кетаминот?

Read more

The Rock изгледа непрепознатливо во неговата нова улога

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв тизер со Лиам Хемсворт како Witcher, сите го коментираат истото

Читај повеќе
  • filter

Деми Мур по 25 години се врати во Кан, публиката ѝ аплаудираше 13 минути

Читај повеќе

Полициска истрага за смртта на Метју Пери: Кој му го дал кетаминот?

Читај повеќе

The Rock изгледа непрепознатливо во неговата нова улога

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинар ја изненади Ема Стоун кога ѝ се обрати со вистинското име

Читај повеќе
  • play_arrow

Филмот за Доналд Трамп разгоре контроверзии во Кан

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Кортни Кокс тврди дека Метју Пери ја посетува и по смртта: Чувствувам дека е тука

Читај повеќе
  • play_arrow

Џереми Кларксон го обожаваат мажените Британки, го изгласаа за најсекси маж во светот

Читај повеќе