Во 2020 година

Болидите во Ф1 побрзи за 0,429 секунди во споредба со претходната сезона

Ф1
МИА
/ 08.01.2021 / 11:22

Формула 1 болидите стануваат сè побрзи секоја година, а сезоната 2020 не е исклучок. Auto Motor und Sport пресмета дека во 2020 година болидите беа за 0,429 секунди побрзи од претходната година.

Сепак, во 2021 година, трендот може да се промени како резултат на намалувањето на површината на подот, што ќе предизвика намалување на моќта. Одлуката е донесена за да се осигури дека гумите можат да се справат со товарот. Pirelli ќе воведе поостри гуми кои тежат 2,5 килограми повеќе, па се очекува тимовите да ги надоместат загубите.

Техничкиот директор на Aston Martin, Ендрју Грин, како и неговиот колега од Mersedes, Џејмс Елисон, не знае кој тим ќе има корист од промените на каросеријата.

– Правилата од 2021 година се да ја постигнат нивната цел, намалување на силата. Сепак, сè уште не сме сигурни кој концепт би имал корист. Можеби регулативите ќе нè погодат повеќе од тимовите со висок заден дел, истакна Грин.

Извршниот директор на Renault Alpine, Марцин Будковски, рече дека тимот нема значително да го промени концептот.

– Тековните правила се посоодветни за автомобили со низок наклон – можеме да го видиме овој тренд. Но, во зима нема да има промена во филозофијата. Мора да работиме приближно под истиот агол како и сега – тој не е голем како оној на Red Bull и не е мал како оној на Mercedes.

Почетокот на новата сезона во Формула 1 е закажан за 21 март со Гран при на Австралија. 

Тагови
реклама

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Ф1

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more

Историска одлука: Ферари донесе прва жена возач во својата академија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет суперѕвезди на кои забрзано им се губи сјајот

Читај повеќе

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Читај повеќе

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе