Болка во ребрата: Причини, симптоми и кога мора да побарате лекарска помош

Болката во ребрата може да биде остра или тапа, а може да се појави во градите или под градите од двете страни. Причината за оваа болка може да биде што било, од удар или повреда на истегнат мускул или фрактура на ребро.

Важно е да реагирате и да се посоветувате со лекар за да ја ублажите болката, но и да ја откриете вистинската причина за проблемот.

Што предизвикува болка во ребрата?

Градниот кош се состои од 24 ребра, по 12 на секоја страна и ги штити белите дробови и срцето од оштетување. Постојат неколку причини зошто се појавува болка во ребрата. Најчесто болката во ребрата не е поврзана со посериозни состојби и честопати болката ќе помине сама по себе.

Можни причини за болка во ребрата се:

· Скршено ребро

· Повреди на градите

· Фрактура на ребро

· Болести на коските, како што е остеопороза

· Пневмонија

· Грчеви во мускулите

· Оток во областа на ребрата

· Фибромиалгија

· Срцев удар

Болка на десната страна на ребрата

Болка на десната страна на ребрата може да биде предизвикана од жолчни камења кои се направени од холестерол, а понекогаш се заглавуваат на влезот во жолчното кесе, што потоа може да предизвика болка под ребрата на десната страна. Покрај жолчката, болката на оваа страна може да биде предизвикана и од камења во бубрезите кои предизвикуваат силна болка под десната и левата страна на ребрата или грбот, а понекогаш и болката се шири на предниот дел на стомакот.

Проблемите со црниот дроб исто така може да предизвикаат болка во областа на ребрата.

Болка на левата страна на ребрата

Болката на левата страна на ребрата може да биде предизвикана од костохондритис, или воспаление на 'рскавицата што ги прицврстува ребрата на градната коска. Оваа болест предизвикува остра болка што се интензивира при кивање или кашлање.

Други причини може да бидат воспаление на панкреасот, како и прекин на слезината. Овие два органи се наоѓаат на левата страна на телото и исто така можат да предизвикаат болка во левата страна на ребрата. Перикардитисот е друга состојба што, покрај другите симптоми, предизвикува болка во ребрата. Тоа е воспаление на срцето, а болката што ја предизвикува може да биде прободувачка или тапа и се влошува со лежење.

Каква може да биде болката во ребрата и како се дијагностицира?

Болката може да се јави во градите, под ребрата или погоре. За некои болката ќе биде интензивна, додека за други ќе биде нешто помалку изразена.

Симптомите вклучуваат остра или тапа болка што може да биде ненадејна. Слично на тоа, болката може да биде постојана или периодична и може да се влоши при вдишување и издишување. Исто така, може да се појават модринки и пречувствителност.

Прво е потребно да се посети лекар кој ќе постави дијагноза. Ако чувствувате остра болка во ребрата додека дишете, треба да посетите лекар што е можно поскоро. Ако почувствувате притисок и непријатност во градниот кош веднаш повикајте итна медицинска помош, бидејќи тоа може да биде знак на срцев удар.

Од друга страна, ако болката во ребрата трае некое време, потребно е лекарот да ги опише сите симптоми и видот на болката и каде точно се појавува болката. Ова ќе му олесни на лекарот да постави дијагноза. Ако болката се појавила по повреда, лекарот може да предложи рентген или магнетна резонанца. На овој начин најдобро ќе се види причината за болката, односно ќе се види состојбата на ребрата, но и на околните органи и мускули.

Како се лекува болката во ребрата?

Терапијата зависи од самата причина за проблемот. Во некои случаи, лекови против болки или ладни облоги може да бидат доволни, додека во други, можеби е потребна хируршка интервенција.

Болката во ребрата може да биде резултат на воспаление, повреда, како и болест на околните органи. Во случај на остра болка и отежнато дишење, потребно е веднаш да се реагира и да се повика брза помош, додека во случај на друга болка во ребрата, потребно е да се посети лекар кој потоа ќе постави дијагноза.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Read more

Здравје

Кои се можните причини за вртоглавица?

Read more

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Read more

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Read more

Зошто имаме силна желба за благо после јадење?

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе