Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Њујорк, Париз и Токио веројатно се на вашата листа на градови што мора да ги посетите, но има многу помалку популарни градови кои вреди да се посетат.

Потценетите градови имаат свои предности. Таму има помалку метеж, достапни се и за оние со поплиток џеб, а се многу интересни.

Туристичката новинарка Шараел Колберг решила да спроведе истражување и да открие кој е најпотценетиот град за туристи, а одговорот на тоа прашање го добила од 175 зависници од патувања, кои најмногу испитаници се сложиле дека тоа е Болоња, Италија.

„Болоња е град што ветува и полека станува италијански туристички хотспот што треба да се посети“, вели Том Маршант, основач на луксузната туристичка компанија Black Tomato.

Болоња има многу прекари - Ла Роса („Црвената", поради црвените покриви со ќерамиди), Ла Дота („Учената", поради древниот универзитет во Болоња) и најпознатиот, Ла Граса, („Дебелата“, поради богатата гастрономска понуда).

Еве три главни причини да ја ставите Болоња на списокот за патувања оваа година:

Храна со врвен квалитет

„Болоња веројатно ја има најдобрата гастрономска понуда во цела Италија“, вели Џеф Милер, блогер во Our Passion for Travel. Љубителите на храна можат да ги истражуваат градските пазари на отворено и скриените пастифиции (продавници за тестенини) и да посетуваат ресторани во кои се служат омилените тестенини, како што се тестенини болоњезе и тортелини.

Денот можете да го поминете и во FICO Eatala World, познат и како Disney's World of Food, тематски парк од 20 хектари во Болоња посветен целосно на италијанската кујна.

Или одете на еднодневна екскурзија во регионот Емилија-Ромања, каде што е родена италијанската гастрономија.

„Болоња има одличен пристап до Модена и Парма, и со познати производи како Модена пршута и Пармиџано-Реџано, именувани по нив“, вели Дејвид Хокравен, сопственик на Designed Travel. Хокравен често ги испраќа патниците во локалните фарми, каде што можат да пробаат Модена пршута или да научат за деликатниот процес зад автентичниот балсамико оцет.

Значајна историја и архитектура

Болоња е призната како светско наследство на УНЕСКО поради нејзините 62 километри пасажи и шеталишта. Има и 24 средновековни камени кули, вклучувајќи го и најпознатото обележје на Болоња, Двете кули.

Ен-Мари Кејхил вели дека љубителите на историјата треба да почнат да се искачуваат на кулата Асинели, една од двете кули отворени за јавноста. Таа исто така предлага посета на недовршената базилика Сан Петронио и разгледување на римските урнатини лоцирани под библиотеката во Болоња (можете да ги видите и низ стаклените подови на библиотеката).

Достапност

Според Маршант, можете да ја обиколите Болоња целосно пеш, што ќе ви заштеди од трошоците за изнајмување автомобил. Доколку сакате да користите јавен превоз, има градски автобус со билет од 1,30 евра.

Маршант вели дека локалните жители се пријателски расположени и дека градот е генерално безбеден, што го прави пријатно место за одмор. А просечната хотелска соба чини под 200 евра по ноќ осум месеци во годината. Се наоѓа во северна Италија, а погодно е да се патува од Болоња до други италијански градови.

Remote video URL
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе