Боно со песна за поддршка на Италијанците во карантин: Пејте и никогаш нема да бидете сами

Фронтменот на „Ју-Ту“ Боно е познат хуманитарец кој често со песна ги одбележува големите и тешки настани низ кои поминало човештвото.

Преку социјалните мрежи ја претстави неговата прва песна по 2017 година и им ја посвети на Италијанците кои се во карантин како заштитна мерка од ширење на коронавирусот, но се со нескршлив дух и секој ден пеат на балкони и покриви за да си дадат поддршка во овие тешки времиња.

Песната „Let Your Love Be Known“ ја објави на неговиот профил на Instagram, со порака: „За Италијанците кои ја инспирираа... за Ирците... за сите кои на овој Свети Патрик се во тесно, а сепак пеат. За докторите, за медицинските сестри, за болничарите на првата борбена линија, вам ви пееме.“

Боно вели дека песната ја напишал неколку часа пред да ја објави и во видеото ја изведува свирејќи на пијано. Песната алудира на изолацијата, пустите улици и стравот што се појави од пандемијата со новиот коронавирус, но е инспирирана од Италијанците кои пеат на балкони и покриви за да се охрабрат едни со други: „Не можете да се допрете, но можете да пеете на покриви, пејте ми по телефон, пејте и ветете ми дека нема да престанете, пејте и никогаш нема да бидете сами.“

Последниот албум на „Ју-Ту“, насловен „Songs of Experience“ беше објавен во декември, 2017 година.

Текстот на песната „Let Your Love Be Known“

Yes there was silence

yes there was no people here

yes I walked through the streets of Dublin and no-one was near

Yes I don’t know you

No I didn’t think I didn’t care

You live so very far away from just across the square

 

And I can’t reach but I can rain

You can’t touch but you can sing

Across rooftops

Sing down the phone

Sing and promise me you won’t stop

Sing your love, be known, let your love be known.

 

Yes there is isolation

You and me we’re still here

Yes when we open our eyes we will stare down the fear

And maybe I’ve said the wrong thing

Yes I made you smile

I guess the longest distance is always the last mile.

 

And I can’t reach but I can rain

You can’t touch but you can sing

Across rooftops

Sing to me down the phone

Sing and promise me you won’t stop

Sing and you’re never alone.

 

Sing as an act of resistance

Sing though your heart is overthrown

When you sing there is no distance

So let your love be known, oh let your love be known

Though your heart is overthrown.

Let your love be known.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Музика

Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Read more

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Read more

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Read more

Скандал околу новиот хит на Аријана Гранде и Џастин Бибер

Read more

Сцена

Кијану Ривс е „виновен“ за името на John Wick

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за трилер драмата „Run With The Hunted“

Читај повеќе
  • play_arrow

Емилија Кларк се враќа со хорор антологијата „Murder Manual“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Total Recall“ слави 30 години, сите го паметат по една сцена

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто обожаваме да гледаме серии и филмови за криминалци?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за италијанската хорор серија „Curon“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Клинт Иствуд го прослави 90. роденден

Читај повеќе