Боранија со компири - ручек, но и замена за салата

Јадењето од боранија и компири се прави навистина лесно, а може да се служи и како салата.

Подготвено на овој начин, јадењето од боранија и компири може да послужи како прилог и како главно јадење, во зависност од тоа колку сте гладни. Дури и оние кои не се љубители на боранија, кога ќе се подготви со омилениот зеленчук нема да можат да одолеат. Сѐ е многу едноставно, боранијата прво се вари, а потоа се додава во претходно пропржените компири.

Потребни состојки:

 • 300 гр зелена боранија
 • 2 компира со средна големина
 • 120 мл вода
 • 100 гр шери домати
 • 1 кромид
 • зелени маслинки
 • 20 мл маслиново масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Ако летово сте замрзнале зелена боранија, искористете ја сега, ако не, можете да купите и замрзната. Ако вашата е замрзната исечкајте ја на помали парчиња, а доколку е купечка тогаш ставете ја цела во тенџере и прелијте ја со вода. Посолете ја и варете додека на проврие, а потоа оставете ја уште 7-8 минути. Компирите  исечете ги на коцки, па на загреано масло прво пропржете го сечканиот кромид, а потоа додадете ги компирите. Кратко пржете, па додадете шери домати пресечени на половинки, посолете, побиберете и истурете вода (709 мл) во која претходно варевте боранија. Кога водата ќе почне да врие, поклопете и варете 8 минути. Проверете дали компирите се доволно меки, па додадете боранија и турете уште малку од водата во која се варела боранијата (околу 40 мл). Додадете маслинки кои претходно на кратко сте ги потпекле и промешајте. Оставете на оган уште 2-3 минути.

Или, следете ги постапките на видеото (само игнорирајте го напишаното на македонски бидејќи е невешто преведено со Google Translate):

Remote video URL
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Read more

Брзо и лесно: Лепчиња без квасец со грчки јогурт

Read more

Како да направите домашно крем сирење?

Read more

Ручек во тегла: Три рецепти за салати со тестенини

Read more
 

Магазин

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе
 • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе
 • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Читај повеќе