Борбата меѓу Тајсон и Џонс заврши нерешено

Во Лос Анџелес ноќеска се водеше борба помеѓу две легенди во боксот: Мајк Тајсон и Рој Џонс. Борбата траеше осум рунди и заврши без победник.

Борбата се одвиваше според посебни правила: секоја од 8-те рунди траеше по две минути. Ракавиците беа поголеми од вообичаените ракавици, со тежина од 12 унци. Боксерите се бореа без заштитни кациги, иако првично беше планирано тие да влезат во рингот облечени во нив. Немаше официјални судии во оваа борба и првично немаше нокаут (иако организаторите ја потврдија забраната за тоа). Борбата требаше да се прекине ако некој од борците има расекотина.

Надоместоците за борбата, не сметајќи ги добивките од продажбата на платени преноси и рекламирање, за двајцата боксери се по еден милион долари.

Педесет и едногодишниот Џонс претходниот меч го имаше во февруари 2018 година, победувајќи го на поени во десет рунди Скот Сигмон, додека 54-годишниот Тајсон не настапувал на официјално ниво од јуни 2005 година кога загуби од Кевин МекБрајд.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Останати спортови

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Read more

Одбојкарите овој пат перфектни со БиХ

Read more

Ѓорѓиев: Немаме друг избор освен победа против БиХ

Read more

Одбојкарите загубија од Турција

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе