Борбен авион во лет наполни гориво од дрон

Американската морнарица и Boeing заедно испишаа историја со тоа што за прв пат направија успешно полнење гориво во лет преку поврзување на борбен авион со дрон-танкер.

Борбениот авион F/A-18 Superhornet на американската морнарица се спои со дронот MG-25 T1 на Boeing за време на лет, по што беше извршен трансфер на гориво. Тест-беспилотното летало на Boeing е едно од седумте летала кои се произведени според договорот од 2018 година. Дроновите MQ-25 треба да ја преземат улогата на специјализирани танкери кои борбените авиони ги користат за да го зголемат својот дострел, а истовремено и да се ослободат за повеќе борбени мисии.

Тест летот беше изведен на 4 јуни, а танкер-дронот MQ-25 успешно ја одржуваше брзината со борбениот авион за време на преносот на горивото.

За да успее процесот, пилотот на борбениот авион мораше да лета многу блиску до дронот за да обезбеди стабилност на полнењето. Маневарот значеше дека авионот бил оддалечен 6,1 метри од дронот и тоа неколку минути.

Remote video URL
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Чек дис аут

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Фејл компилација: Сакаш да направиме селфи?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе