1.МФЛ 2019/20

Борец ја изненади Академија Пандев, Вардар осамен на врвот

Во 12-тото коло во прволигашката конкуренција Вардар остана сам на врвот откако Академија Пандев се сопна во Велес.

Вардар синоќа со двата гола на Аврамовски го победи градскиот ривал Работнички и искористувајќи го големиот кикс на Академија Пандев сега е осамен на врвот.

Пандевци отпатуваа кај кандидатот за испаѓање, Борец, но се вратија без бодови. Со голот на Хрватот Прелчец на десет минути пред крајот велешани се радуваа на голема победа вредна важни три бода во борбата за опстанок.

Шкупи со гол во 90-та се спаси на гостувањето во Тетово кај Ренова изборувајќи се за бод. Силекс забележа минимална, но важна победа над директниот ривал за испаѓање, дебитантот во прволигашката конкуренција, Струга.

Резултати:

Стадион „Силекс“ во Кратово
Силекс - Струга 1:0
Стрелци: 64' Иван Ивановски
Судија: Ндерим Тефику (Куманово)

Стадион „Градски“ во Тетово
Ренова - Шкупи 2:2
Стрелци: 6' Фисник Зука, 75' Ненад Мишковски - 41' Марин Јурина, 90' Фатјон Јусуфи
Судија: Александар Грујоски (Кичево)

Стадион „Ѓорче Петров“ во Скопје
Македонија ЃП - Шкендија 0:0
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)

Стадион „Зоран Паунов“ во Велес
Борец - Академија Пандев 1:0
Стрелци: 80' Никола Прелчец
Судија: Александар Ставрев (Скопје)

Национална Арена „Тоше Проески“ во Скопје
Работнички - Вардар 0:2 (0:0)
Стрелци: 76', 90'+3 Даниел Аврамовски
Судија: Игор Стојчевски (Скопје)

Табела: Вардар 27, Академија Пандев 24, Шкупи 17, Македонија ЃП 17, Шкендија 15, Силекс 15, Струга 14, Ренова 14, Борец 14, Работнички 10.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Фудбал

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Read more

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Read more

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Read more

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе