Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

МИА/КАЈГАНА
/ 14.05.2021 / 08:07

Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жузеп Борељ синоќа изјави дека ЕУ не е во состојба да посредува во израелско-палестинскиот конфликт.

– Повикавме да се стави крај на конфликтот, но кој може да изврши притисок врз Израел? Само САД. Европа веќе подолг период не е способна за тоа, рече Борељ во Мадрид, каде зборуваше во Институтот „Реал Елкано“ за неговата нова книга „Европската надворешна политика во време на COVID-19“.

– САД се единствената земја што може да стави крај на овој конфликт, се разбира, ако сака, рече Борељ, поранешен министер за надворешни работи на Шпанија.

Претходно, американскиот претседател Џо Бајден ја оправда интервенцијата на Израел во која од понеделникот се убиени 103 Палестинци, од кои 27 деца. Во исто време, седуммина Израелци беа убиени од ракетен напад на Хамас од Појасот Газа.

– Овој конфликт на Блискиот исток не е ништо ново, но светот гледа настрана, оцени Борељ.

Израел ја отфрли надлежноста на Меѓународниот кривичен суд и одбива истрага за воени злосторства, ниту го признава повикот на Обединетите нации да го запрат ширењето на окупацијата со градење дополнителни еврејски населби. Иселувањето на Палестинците од нивната земја и куќи во источен Ерусалим минатиот петок доведе до последниот бран насилства.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Свет

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Американците работат на базука која убива дронови

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

ЕУ ќе укине дел од рестриктивните мерки за патување во текот на летото

Read more
 

Вести

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Читај повеќе

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Читај повеќе

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Читај повеќе

Американците работат на базука која убива дронови

Читај повеќе

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Читај повеќе

Скратен полицискиот час во Грција

Читај повеќе

Променливо облачно, попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

ЕУ ќе укине дел од рестриктивните мерки за патување во текот на летото

Читај повеќе