Борис Џонсон ќе поднесе оставка како премиер

Б.С.Б.
/ 07.07.2022 / 11:16

Борис Џонсон денес се очекува да ја објави неговата оставка како британски премиер, соошти владин извор откако во последните 24 часа над 50 членови на неговиот кабиент поднесоа оставки.

Тој се соочува со владина криза бидејќи во последните 24 часа над 50 членови на неговиот кабинет поднесоа оставки. Џонсон досега одбиваше да го стори тоа, а го разреши министерот кој јавно го повика да поднесе оставка.

Во следните часови се очекува оставката на изолираниот и немоќен Џонсон, за кој е неизбежно токму денес да ја соопшти неговата оставка, пренесе Reuters.

BBC објави дека Џонсон денеска ќе поднесе оставка од функцијата претседател на Конзервативната партија, а на премиерската функција ќе остане до есен. Конзервативната партија во текот на летото ќе треба да избере нов лидер, кој ќе биде именуван за премиер.

Министерот за финансии Надим Захави, само 36 часа откако стапи на функција, побара Џонсон да поднесе оставка.

– Ова не е одржливо и само ќе се влошува за вас, за Конзервативната партија и што е најважно за целата земја. Мора да ја направите вистинската работа и да заминете сега, напиша Захави на Twitter.

Досега 57 членови на британската Влада поднесоа оставка.

Додека британскиот министер за одбрана Бен Волас ја повлече поддршката за Џонсон, но истакна дека нема да поднесе оставка.

– Некои од нас имаат обврска да ја чуваат оваа земја безбедна, без оглед кој е премиер. Партијата има механизам да го смени лидерот и тоа е механизам што треба да го искористат колегите. Јавноста не би ни простила доколку ги оставиме празни овие државни канцеларии, посочи Волас. 

Неговото обраќање се очекува во живо:

Remote video URL
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Свет

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Read more

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Read more

Работници од окупираната нуклеарна централа: Русите нè држат на нишан

Read more

Два воза на смртта се судрија во Леголанд во Германија, повредени 34 лица

Read more
 

Вести

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе

Кичевецот негативен на тестот за мајмунски сипаници

Читај повеќе