Борисов: Ќе понудам опција за повлекување, подготвен сум да заминам во секое време

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да се радувам кога луѓето се тепаат на улиците и ги затвораат раскрсниците, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

– Ако сме толку силни и обединети, што е проблемот да има привремена влада? Ќе предложам опции, вклучително и јас да ја напуштам и да ја продолжам владата, истакна Борисов.

Како што пренесува агенцијата BGNES, тој додаде дека сака да разговара со неговите колеги и пријатели за сè што направиле.

– Не сакам државата да биде поделена. Никогаш не сме правеле коалиција со Движењето за права и слобода (ДПС) и никогаш нема да правиме. Нема да дозволам таква коалиција, истакна Борисов.

Според него, „ниту еден ден повеќе не треба да се остане во власта, ако луѓето не ве сакаат“.

Тој најави многу разговори. – А оние што зборуваат, само ќе ги потсетам на пристапувањето на Бугарија во Банкарската унија и во Еврозоната. Олигарсите се многу лути за ова. Нема да можат да банкротираат банки, нема да можат да повлекуваат пари во кеш, затоа ќе ме компромитираат, но, како што гледате, тоа не ми пречи многу, истакна Борисов.

Тој смета дека е најпроверуваниот политичар во Бугарија во текот на сите овие години и дека чувствува тензија во општеството заради посакуваното чувство за правда.

– Единствено што не направивме е да номинираме кандидат за главен обвинител. Не стои мој потпис под указот на претседателот Радев за именување главен обвинител, туку негов. Јас, заедно со вас, победив на избори 11 пати по ред. Трипати со привремена влада. Последниот му припадна на претседателот Радев. Не се плашиме, но не му веруваме на Радев. Немаме проблем со привремената влада. Без привремена влада, не може да се земат заеми ако економијата блокира. Не може да се прогласи вонредна состојба. Доколку се открие вакцина, само Националното собрание може да ратификува договор за нејзино купување. Без Националното собрание нема да има државен буџет за 2021 година. Ако јас сум причината, си одам веднаш, истакна Борисов.

Тој притоа порача да не се подлегнува на провокации.

Речиси цел месец се одржуваат антивладини протести во Бугарија. Учесниците во протестите бараат оставка од Владата и од главниот обвинител Иван Гешев, како и распуштање на Парламентот.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Регион

394 нови случаи на коронавирус за 24 часа во БиХ

Read more

Во Загреб 49 деца заразени со COVID-19, над 300 во самоизолација

Read more

Нови услови од Бугарија за преговорите со ЕУ

Read more

Дури 230 новозаразени и три смртни случаи во Црна Гора

Read more

Вести

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Читај повеќе

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Читај повеќе

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Читај повеќе

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Читај повеќе
  • play_arrow

Москва погодена од ураган

Читај повеќе