Босанецот Нуркиќ топ тема во НБА - се изнапромаши

Помалку познатиот од плејадата Балканци во НБА имаше крајно лоша вечер откако сѐ што шутна кон обрачот заврши надвор од него. Затоа нов трипл-дабл запиша Никола Јокиќ.

Кошаркарите на Њу Орлеанс Пеликанс на свој терен го победија Портланд Трејл Блејзерс со 127:110, а еден од најлошите натпревари во кариерата одигра босанкиот кошаркар Јусуф Нуркиќ.

Центарот пред пет дена се врати на паркетот откако се опорави од повредата, но се уште е далеку од идеалната форма, а тоа најдобро го демонстрираше ноќеска кога буквално ништо не му одеше од рака.

Имаше значително мала минутажа од 10 минути, но ниту во тие минути не се прослави. Ниту еднаш не погоди од поле во пет обиди, двапати проба и двапати промаши од линијата за три, а успеа да фати само два скока. Згора на тоа, имаше и две изгубени топки и 2 грешки.

URL

Инаку, Пеликанс веќе во првата четвртина речиси го решија прашањето на победникот, а предноста се зголемуваше до полувремето кога беше 74:54. Блејзерс не се созедоа ниту во второто полувреме, па на крајот доживеаја заслужен и убедлив пораз од директните ривали во борбата за место во баражот.

Треј Марфи со 41 поен ги предводеше Пеликанс, додека СиЏеј МекКолум имаше дабл-дабл учинок од 22 поена и 11 асистенции. Кај Портланд најдобар беше Анфрни Симонс со 17 поени.

Remote video URL

Њу Орлеанс Пеликанс е на 10. место во Западната конференција со 33 победи и 35 порази, додека Портланд Трејл Блејзерс е на 13-тата позиција со скор 31-37.

Никола Јокиќ оствари трипл-дабл учинок во поразот на Денвер Нагетс од 120:122 на домашен терен од Бруклин Нетс. Србинот имаше 35 поени, 20 скокови и 11 асистенции.

Remote video URL

Резултати:

Денвер Нагетс - Бруклин Нетс 120:122
Шарлот Хорнетс - Кливленд Кавалирс 108:114
Филаделфија 76ерс - Вашингтон Визардс 11:93
Њу Орлеанс Пеликанс - Портланд Трејл Блејзерс 127:110
Сан Антонио Спарс - Оклахома Сити Тандер 90:102
Лос Анџелес Лејкерс - Њујорк Никс 108:112

Табела:

Standings provided by Sofascore
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Кошарка

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Read more

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Read more

Леброн ги напушта Лејкерс?

Read more

МЗТ ја одбрани шампионската титула

Read more
 

Спорт

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе

Daily Mail: Пеп си оди од Сити, неколку кандидати за негов наследник

Читај повеќе

Гачевски оптимист: Наредната сезона одиме по титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Читај повеќе

Јунајтед го шокираше Сити: Што значи тоа за англиските клубови во Европа?

Читај повеќе

Леброн ги напушта Лејкерс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Крос емотивно се збогува со Реал: Бев силен, но едно ме дотолчи

Читај повеќе

МЗТ ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе