Босанецот Нуркиќ топ тема во НБА - се изнапромаши

Помалку познатиот од плејадата Балканци во НБА имаше крајно лоша вечер откако сѐ што шутна кон обрачот заврши надвор од него. Затоа нов трипл-дабл запиша Никола Јокиќ.

Кошаркарите на Њу Орлеанс Пеликанс на свој терен го победија Портланд Трејл Блејзерс со 127:110, а еден од најлошите натпревари во кариерата одигра босанкиот кошаркар Јусуф Нуркиќ.

Центарот пред пет дена се врати на паркетот откако се опорави од повредата, но се уште е далеку од идеалната форма, а тоа најдобро го демонстрираше ноќеска кога буквално ништо не му одеше од рака.

Имаше значително мала минутажа од 10 минути, но ниту во тие минути не се прослави. Ниту еднаш не погоди од поле во пет обиди, двапати проба и двапати промаши од линијата за три, а успеа да фати само два скока. Згора на тоа, имаше и две изгубени топки и 2 грешки.

Инаку, Пеликанс веќе во првата четвртина речиси го решија прашањето на победникот, а предноста се зголемуваше до полувремето кога беше 74:54. Блејзерс не се созедоа ниту во второто полувреме, па на крајот доживеаја заслужен и убедлив пораз од директните ривали во борбата за место во баражот.

Треј Марфи со 41 поен ги предводеше Пеликанс, додека СиЏеј МекКолум имаше дабл-дабл учинок од 22 поена и 11 асистенции. Кај Портланд најдобар беше Анфрни Симонс со 17 поени.

Њу Орлеанс Пеликанс е на 10. место во Западната конференција со 33 победи и 35 порази, додека Портланд Трејл Блејзерс е на 13-тата позиција со скор 31-37.

Никола Јокиќ оствари трипл-дабл учинок во поразот на Денвер Нагетс од 120:122 на домашен терен од Бруклин Нетс. Србинот имаше 35 поени, 20 скокови и 11 асистенции.

Standings provided by Sofascore

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

Со две ластичиња до убави велигденски јајца со нова шара

Адвокат советува на кое прашање никогаш да не одговарате кога кога ќе ве запре полиција

Што се случува во телото ако го одложувате мокрењето?

Откриено зошто Денвер го избрал Јокиќ наместо Нуркиќ во 2017

Вајт прв во историјата на Чикаго го повтори подвигот на Џордан, Филаделфија во плеј-офот

Џонтeј Портер доживотно суспендиран од НБА

Евролигата ригорозно го казни Теодосиќ: 15 илјади евра и 2 меча суспензија

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон

ФФМ и федерациите од регионот му дадоа безусловна поддршка на Чеферин

Роналдо го сотре бившиот клуб

Испаѓањето на Сити донесе нов фаворит за освојување на ЛШ

Пеп: Во кој било друг спорт ќе победевме

Судиите во Украина пред натпревар ќе одат на полиграф

Салцбург се израдува на испаѓањето на Арсенал - му донесе пласман на клупскиот Мундијал