Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Ретко кој знае, но Босна и Херцеговина има повеќе водопади од Италија, Франција и Германија заедно. А, дали знаевте дека го има и најскапиот водопад во светот?

Имено, доколку сакате да стигнете до водопадот Скакавац, кој се наоѓа во Националниот парк „Сутјеска“, за билет треба да одвоите 1.000 конвертабилни марки.

„Перучица е уникатна прашума во Европа, а Скакавац е украс и бисер на европската понуда, водопад кој е висок повеќе од 78 метри и се наоѓа во центарот на прашумата. За да го зачуваме, одредивме влез од 1.000 КМ по лице“, изјави лани директорот на паркот, Александар Ковач.

Тој објасни и дека го намалиле бројот на групи кои можат да ја посетат Перучица на 10 со претходна најава и задолжително придружување на нивниот водич. Од паркот посочуваат дека се обидуваат да ја зачуваат прашумата со политика која не е економски исплатлива.

Најголем проблем правеле домашните туристи кои влегувале во срцето на прашумата, оставале ѓубре, врежувале иницијали во кората на дрвјата, правеле врева, знаеле и да запалат оган, па цената од 1000 конвертабилни марки се обидува да го заштити самото срце на прашумата.

Низ Перучица има уште патека која не се наплаќа, односно секој може да дојде со билет до Националниот парк, но за да влезе во срцето на прашумата ќе треба да плати 1.000 КМ.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Вести

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Read more

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Read more

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more
 

Гик

  • filter

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Читај повеќе

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе