Бостон ги порази Лејкерси во дербито на НБА

Лос Анџелес, 10 март 2019 (МИА) – Ѕвездата на Селтикс, Кајри Ирвинг постигна 30 поени, а Маркус Смарт додаде 16 за успехот на Бостон со 120:107 над Лос Анџелес Лејкерс во последното издание на дербито за оваа сезона во НБА.

На овој начин „Келтите“ се одмаздија на големиот ривал за поразот од пред еден месец, кога загубија на домашен терен со 128:129 со кош со сирената.

Бостон е на трето место во Атлантската дивизија и речиси сигурен за настап во плеј-офот, додека Лејкерс е на 11 место во Западната конференција со 30 победи и 36 порази.

Маркус Морис постигна 16 поени и 7 скока, а Гордон Хејворд додаде 15 поени за победниците, кои регистрираа трети успех во последните 4 натпревари при посетата во Калифорнија.

За Лејкерс само Леброн Џејмс беше на ниво, откако го забележа 80-тиот „трипл-дабл“ во кариерата, завршувајќи го натпреварот со 30 поени, 12 асистенции и 10 скока, како и седмо такво достигнување во дресот на „езерџиите“.

Домаќините не се потпираа на доста од нивните главни играчи, меѓу кои и Кајл Кузма, ЛонзоБол, Брендан Инграм, Тајсон Чендлер итн.

Резултати од НБА

Њујорк – Сакраменто 94: 102
Атланта – Бруклин 112: 114
Минесота-Вашингтон 135: 130 по продолжение
Лос Анџелес Лејкерс – Бостон 107: 120
Милвоки – Шарлот 131: 114
Портланд – Феникс 127: 120

Лидери по дивизии:

Источна конференција

Атлантска дивизија: Торонто – 47 победи, 19 порази
Централна дивизија: Милвоки – 50/6
Југоисточна дивизија: Мајами – 31/34

Западна конференција

Северозападна дивизија: Денвер – 43/22
Пацифик дивизија: Голден Стејт – 45/20
Југозападна дивизија: Хјустон – 40/25.

реклама

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Кошарка

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Read more

Актуелниот шампион на НБА убедлив против Лејкерс

Read more

НБА: 149 поени не беа доволни за Далас да го победи Хјустон

Read more

Петровски и Димитроски нови членови на Академија ФМП

Read more

Спорт

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лацио му нуди двојно поголема плата на Имобиле

Читај повеќе
  • play_arrow

Актуелниот шампион на НБА убедлив против Лејкерс

Читај повеќе

Ник Кириос ќе го пропушти УС Опен

Читај повеќе