НБА 2022/2023

Бостон го победи Мајами и се доближи до пресврт досега невиден во историјата на НБА

Кошаркарите на Бостон Селтикс на домашен терен го победи Мајами Хит со 110:97, и ја намалија негативата во финалната серија на Источната конференција на НБА на 3-2.

Тоа беше втора последователна победа за Бостон, а најзаслужен за победата беше Дерик Вајт со 24 поени.

URL

Маркус Смарт додаде 23 поени, Џејсон Тејтум и Џејлен Браун по 21, додека Данкан Робинсон постигна најмногу за Хит - 18.

Најдобриот играч на Мајами, Џими Батлер, постигна само 14 поени.

Инаку, Бостон водеше цел натпревар откако го отвори мечот со серија 20:5, па потоа Мајами не можеше да се врати.

Remote video URL

Шестиот натпревар ќе се игра ноќта од сабота кон недела во Мајами (2:30 часот по македонско време), а евентуалната мајсторка би се играла во Бостон.

Вреди да се истакне дека во долгата историја на натпреварите од плеј-офот во НБА, 150 пати се случило една екипа да заостанува со 0-3 во серијата и ниту еднаш немало пресврт.

Да потсетиме, победникот од овој дуел во големото финале го чека Денвер Нагетс кој со 4-0 го исфрли Лос Анџелес Лејкерс.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Кошарка

Дончиќ по тројката за победа: Не пцуев, зборував на словенечки

Read more

Познати трите најдобри НБА петорки - само еден Американец во првата

Read more

Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпијадата

Read more

Забава каква што можевме само да посакаме: Бостон славеше со чудесна тројка и продолженија

Read more
 

Спорт

Чави дознал дека е отпуштен кога го посетил Лапорта во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ по тројката за победа: Не пцуев, зборував на словенечки

Читај повеќе

Голема чистка во Баерн: Отпишани 7 ѕвезди вредни 340 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе