Бостон го победи Мајами на гости и се најде на чекор од финалето

Кошаркарите на Бостон Селтикс пристигнаа на чекор од големото финале во НБА лигата.

Со 93:80 славеа на гостувањето кај Мајами Хит и поведоа со 3:2 во финалната серија на Истокот. Утревечер ќе имаат шанса да стигнат до 22-то големо финале и да стигнат до 18-та титула со која би се одвоиле од Лос Анџелес Лејкерс на вечната листа.

Хит одигра добро во првото полувреме по кое поведе со пет разлика. Решавачка беше третата четвртина во која Бостон постигна дури 32 поени, двојно повеќе од домаќините, а таа предност успеа мирно да ја одбрани во последната четвртина. Тоа беше втора победа на Хит на гости во оваа серија.

URL

Селтикс беа предводени од Џејлен Браун со 25 поени (10/19 шута од игра), а фантастична партија имаше и Џејсон Тејтум кој остави една асистенција помалку за трипл-дабл учинок (22 поени, 12 скока, 9 асистенции). Кај Мајами најдобар беше Бам Адебајо со 18 поени и десет скока.

URL

Најголемото разочарување беше првата ѕвезда на Хит, Џими Батлер. Погоди катастрофални 22% од игра (4/18) и мечот го заврши со 13 поени. Роберт Вилијамс Трети повторно беше еден од клучните играчи во дефанзивната фаза со 10 скока, три блокади и една украдена топка.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Кошарка

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Read more

Харден сака нов договор со Филаделфија

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе