Ботас: Ако не можам да станам шампион, би сакал Хамилтон да ја освои титулата

Ф1
МИА/Кајгана
/ 13.10.2021 / 10:47

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас рече дека нема да се откаже од обидот да ја освои титулата во Формула 1 шампионатот, сè додека постојат и теоретски шанси за такво нешто.

Во исто време, Ботас призна дека ако тој самиот не може да победи, повеќе би сакал да го види својот тимски колега Луис Хамилтон како шампион отколку Макс Верстапен.

На шест трки до крајот на шампионатот, Ботас е вкупно трет со 85,5 поени зад водечкиот Макс Верстапен.

– Во теорија, сè уште имам шанса за титулата. Но, ако не можам да станам шампион, тогаш подобро е да ја освои титулата Луис. Како што реков пред неколку недели, фокусот е на тековната сезона. Тимот има тешка задача да ја заврши. Значи, треба да продолжиме да работите. Што се однесува до Алфа Ромео, сè уште не сум бил таму. Имавме само неколку состаноци. Сигурен сум дека во одреден момент ќе ја посетам базата на Алфа и ќе зборуваме посуштински, но сега целото внимание треба да биде насочено кон тековната сезона, додаде Ботас.

Тој од следната година ќе биде возач на Алфа Ромео. 

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Ф1

Кога ќе се сретнат Формула 1 и НБА

Read more

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Read more

Ботас: Ако не можам да станам шампион, би сакал Хамилтон да ја освои титулата

Read more

Хамилтон казнет поради промена на моторот

Read more
 

Спорт

Бекам станa амбасадор на СП во Катар, ќе заработи 150 милиони фунти

Читај повеќе

Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, дали Ноле ќе учествува?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пуштете го Кајри да игра - навивачите на Бруклин се судрија со полицијата

Читај повеќе

Солскјер не помислува на оставка: Многу направив за сега да се откажам

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман едвај го напушти Камп Ноу: Навивачите го опколија и му ја удираа колата

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо: Нашите навивачи заслужуваат многу подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Инѕаги: Јуве само од пенал можеше да даде гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Ентони се погрижи за победа на Лејкерс и стана 9-ти стрелец во историјата

Читај повеќе

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Читај повеќе