Ботас ќе се натпреварува во Трка на шампионите 2023

Ф1
МИА
/ 03.11.2022 / 11:57

Возачот на Ф1 тимот на Алфа Ромео, Валтери Ботас, го потврди своето учество на Трката на шампионите во 2023 година.

„Со нетрпение очекувам конечно да го направам моето деби во Трката на шампионите! Овие натпревари долги години ги гледав на телевизија, а минатата година бев принуден во последен момент да се повлечам“, рече Ботас.

Ботас требаше годинава да дебитира во ова натпреварување, но се повлече од Трката на шампионите во последен момент поради преоптоварување со други обврски.

Трката на шампионите 2023 ќе се одржи на 28 и 29 јануари во Шведска. Во екипниот настан, Ботас ќе го претставува финскиот тим заедно со двократниот шампион во Формула 1, Мика Хакинен.

реклама

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Read more

Злогласена руска единица пристигнува на украинскиот фронт

Read more

Секси петок

Read more

Ф1

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Read more

Фетел: Ќе ми недостасува Ф1, ми беше задоволство

Read more

Верстапен по победата: Ќе биде тешко да се повтори нешто вакво

Read more

Верстапен стартува прв во последната трка од сезоната 2022 во Ф1

Read more
 

Спорт

Дани Алвеш: Да подава Мбапе по некоја топка, ќе постигне 150 гола

Читај повеќе
  • play_arrow

Иран во првата победа на Мундијалот го сруши Велс

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес на Роналдо од 132 секунди, ја здувна по прашањето за Јунајтед

Читај повеќе

Две години од смртта на Марадона: Да се потсетиме на неговите најубави голови

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најголеми шокови на Светското првенство на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Србите немаа ниту еден шут во рамките на голот на Бразил

Читај повеќе
  • play_arrow

Сензационалниот гол на Ришарлисон не беше случајност

Читај повеќе

Азар: Германци, тука сме да играме фудбал, а не да испраќаме политички пораки

Читај повеќе

Apple сака да го купи Јунајтед, клубот би станал побогат од Сити, ПСЖ и Њукасл

Читај повеќе