Ботас сабајлево го разбуди Милано

Ф1
Ф.З.
/ 24.06.2022 / 13:25

Ф1 тимот на Алфа Ромео на уникатен начин прослави 112 години од создавањето на овој италијански бренд.

Валтери Ботас возеше низ улиците на Милано во раните утрински часови со Формула 1 болид и ги разбуди жителите на еден од најголемите италијански градови.

Почетоците на Алфа Ромео се токму поврзани со Милано, каде во 1910 година е основана фабриката за автомобили Alfa.

URL

За Финецот ова е прва сезона во италијанскиот тим и засега постигнува доста солидни резултати.

Досега во првенството има освоено 46 бода, а најголем успех му беше петтото место во Имола.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Ф1

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more

Хамилтон откри кој му бил најтежок противник во кариерата

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе