Бразил го освои Светскиот одбојкарски куп

Со 11 победи во 11 натпревари Бразилците го освоија златниот медал на Светскиот куп кој денес заврши во Јапонија.

Со денешната победа над Италија со убедливи 3:0 Бразил ја освои третата титула во ова натпреварување по триумфите во 2003 и 2007.

Бразилците беа убедливи на шампионатот добивајќи ги сите 11 натпревари. Тргнаа со Канада (3:0), потоа следуваа Австралија (3:0), Египет (3:1), Русија (3:0), Иран (3:1), Аргентина (3:0), САД (3:0), Тунис (3:0), Полска (3:2), Јапонија (3:1) и денеска Италија.

Токму Полска, која им пружа најголем отпор, заврши втора, додека на третото место се САД.

Конечен пласман:
1. Бразил 32
2. Полска 28
3. САД 27
4. Јапонија 22
5. Аргентина 19
6. Русија 15
7. Италија 14
8. Иран 12
9. Канада 12
10. Египет 8
11. Австралија 5
12. Тунис 4

реклама

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Останати спортови

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Read more

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Read more

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Read more

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Read more

Спорт

  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе