Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Бразил ризикува да ја загуби контролата врз својот дел од амазонската прашума поради организираниот криминал и трговците со луѓе кои го користат регионот за шверц на дрога, предупреди судијата на Врховниот суд Луис Роберто Баросо.

Баросо, исто така, ја повика меѓународната заедница да придонесе со финансирање и идеи за поттикнување на одржливиот развој што ќе ја зачува амазонската прашума, најголемата во светот, и ќе им помогне на 25 милиони луѓе кои живеат таму.

Амазон апсорбира огромни количини на стакленички гасови одговорни за глобалното затоплување, а неговото зачувување се смета за клучно за борбата против климатските промени.

Реален ризик од губење на суверенитетот на Амазон

„Постои реален ризик од губење на суверенитетот на Амазон, не во корист на која било друга земја, туку во корист на организираниот криминал“, рече судијата кој исто така учествуваше на неодамнешните разговори за климата на Обединетите нации COP27 во Египет (во ноември).

Тој, исто така, оцени дека меѓународното финансирање не го загрозува бразилскиот суверенитет над Амазон, како што изјави екстремно десничарскиот претседател на Бразил, Жаир Болсонаро.

Напротив, потребна е странска поддршка за да се запре деградацијата на прашумите и да ѝ се помогне на бразилската држава да го врати законот и редот во Амазон.

„Бразилските власти ќе мора да бидат многу посветени на борбата против еколошките злосторства, како што се нелегалната сеча и рударството, уништувањето на шумите, одземањето земјиште и убивањето на бранителите на шумите“, рече Баросо.

Под водство на Болсонаро, незаконската активност се зголеми во Амазон, поттикната од намалувањата на заштитата на животната средина и намаленото финансирање за агенциите за спроведување.

Владата на Болсонаро, исто така, го парализираше Амазонскиот фонд, на кој Норвешка и Германија придонесоа повеќе од 1 милијарда долари за поддршка на одржливи проекти во регионот.

Фондот ќе биде рестартиран кога новоизбраниот претседател Луис Инасио Лула да Силва, кој го победи Болсонаро на изборите во октомври, ќе ја преземе функцијата во јануари. Лула вети дека ќе стави крај на неказнивоста за злосторствата во Амазон.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе

До Собранието испратен Предлог-закон за амнестија на осудените за настаните од 27 април

Читај повеќе