ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Бразил со победа над Германија го почна фудбалскиот турнир во Токио

Австралија ја шокираше Аргентина, Мексико ја преслуша Франција, Египет ја сопре Шпанија, додека на победа се израдува домаќинот Јапонија.

Дербито на првиот ден од фудбалскиот турнир на Олимпијадата во Токио мина во знакот на пресметката помеѓу Бразил и Германија. Бразилците почнаа фуриозно и веќе по половина час игра имаа убедливо водство од 3:0 благодарение на хет-трикот на Ришарлисон. Пред паузата можеше да биде и 4:0, но Маркос Куња не успеа да реализира од белата точка откако герамнскиот голман Флориан Милер одбрани.

Во вториот дел Германија се врати во игра со голот на Надим Амири, но потоа Максимилиан Арнолд поради два жолти ги остави своите соиграчи со десетмина. И со играч помалку во 83. минута Германците дојдоа до 3:2 со погодокот на Рагнар Аче, но во судиското надополнување Паулињо ги постави конечните 4:2.

Фаворитот за златото Шпанија потклекна на првиот натпревар не успевајќи да дојде до планираните три бода против Египет кој оддолеа и се избори за 0:0.

Аргентина почна лошо шокирајќи ја својата фудбалска јавност откако загуби со 2:0 од аутсајдерот Австралија. Лахлан Велс во 14. минута го најави шокот, потоа Франсиско Ортега доби црвен картон, па на 10 минути пред крајот Марко Тилио го дуплираше водството.

Мексиканците со 4:1 ја декласираа Франција. Откако првиот дел заврши без голови Алексис Вега и Себастиан Кордова погодија за Мексико пред ветеранот Андре-Пјер Жињак од пенал да ги врати Французите во игра. Тоа само го разлути Мексико кој преку Уриел Антуна и Едуардо Агире додаде уште два гола.

Домашната репрезентација на Јапонија со минимални 1:0 ја совлада Јужна Африка благодарение на голот на Такефуса Кубо во 71. минута.

Резултати:

Група А
Мексико - Франција 4:1
Јапонија - Јужна Африка 1:0

Група Б
Хондурас - Романија 0:1
Нов Зеланд - Јужна Кореја 1:0

Група Ц
Аргентина - Австралија 0:2
Египет - Шпанија 0:0

Група Д
Брег на Слонова Коска - Саудиска Арабија 2:1
Бразил - Германија 4:2

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фудбал

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Read more

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Read more

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Read more

Интер ја одби понудата на Челси за Лукаку

Read more
 

Спорт

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Читај повеќе

Која е вистината за Ѓоковиќ и зошто постојано e мета на критики?

Читај повеќе

Instagram го блокираше профилот на најбрзата жена во светот

Читај повеќе

Одбојкарките на Србија во полуфинале со САД на Олимписките игри

Читај повеќе

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Читај повеќе

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Читај повеќе

Интер ја одби понудата на Челси за Лукаку

Читај повеќе
  • play_arrow

Холандска атлетичарка чудесно победи откако падна 300 метри пред целта

Читај повеќе