Бразилската Серија А најјака лига во светот, каде се рангира македонската?

Бразилската Серија А е најјаката фудбалска лига во светот, според IFFHS, Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика.

Според листата на најдобри лиги на IFFHS, Бразил го држи првото место со 1181 поени, а потоа следат англиската Премиер лига, шпанската Ла Лига, германската Бундеслига, италијанската Серија А и француската Лига 1.

Седмото место го држи португалската Примеира лига, на осмо е холандската Ередивизија, деветта е аргентинската Примера, а 10-тото место, на општо изненадување на фудбалската јавност, го држи парагвајската прва лига која се нарекува Професионална лига. Позициите на Бразил и Парагвај се секако најнеобичните детали на оваа листа.

На другите континенти ситуацијата е следна: египетската Премиер лига е најдобра во Африка и 13-та во светот, Корејската К-лига класик е најдобра во Азија, мексиканската лига е најдобра во КОНКАКАФ, а во Океанија приматот го држи новозеландската Премиер лига.

Првата македонска фудбалска лига се позиционира на 74-тото место, што го дели со Кина со 250,5 поени.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Читај повеќе