Бразилскиот тренер-силувач осуден на 109 години затвор

Случајот со бразилскиот селектор Фернандо де Карваљо Лопес ги шокираше сите во Бразил, но и ширум светот, откако беше прогласен за виновен за силување на четири спортистки, за што беше осуден на 109 години и осум месеци затвор.

Случајот беше откриен во 2018 година и тој конечно беше осуден по сексуалната злоупотреба на четири спортистки, од кои едната е малолетна. Но, тоа не беа единствените обвинувања, бидејќи повеќе од 40 спортистки и жени открија дека Лопес ги злоставувал меѓу 1999 и 2016 година.

Според весникот Глобо Еспорте, една од жртвите имала само 13 години кога на родителите им кажала што ѝ се случило во гимнастичкиот тим во 2016 година. Кога се прошири веста за нападот, се јавија уште седум лица, некои како сведоци, а други како жртви, иако случајот беше на маса повеќе од две години.

URL

Тоа беше во 2018 година, а по повеќемесечна истрага, околу 40 лица излегоа да го тужат поранешниот тренер за сексуална злоупотреба, поради што Вишиот спортски суд му забрани да се занимава со гимнастика.

Но, Карваљо Лопес, кој беше исфрлен од репрезентацијата на Бразил еден месец пред Олимпијадата во Рио во 2016 година, инсистира дека е невин и ќе поднесе жалба на пресудата, па му е дозволено да остане на слобода за време на жалбената постапка.

Во пресудата, судијката Фернанда Алвес да Роча наведе дека по докажаните злосторства врз четирите жртви, вкупната казна е 109 години и осум месеци затвор. Таа додаде дека тој е осуден на затворска казна поради сериозноста и суровоста на кривичното дело кое обвинетиот го сторил подолг временски период, во кое го користел својот статус на тренер и авторитетот што го имал.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Останати спортови

Фјури спектакуларно ја одбрани титулата и го прозва Усик

Read more

Снукер потег што не се повторува

Read more

Одбојкарите ги дознаа противниците на ЕУРО 2023

Read more

Статистиката вели: Во тек е најнеизвесната НФЛ сезона во последните 90 години

Read more
 

Спорт

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Читај повеќе

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Читај повеќе

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Читај повеќе

Роналдо го „изгуби компасот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе