Брегалница постави рекорд во Купот за највисока победа

Вчерашната победа од неверојатни 22:0 над Ново Црнилиште е нов рекорд за највисока победа остварена во Купот на Македонија од 1992 година до денес.

Штипските сини синоќа немаа милост кон третолигашот Ново Црнилиште кој се чини сѐ уште е на летен распуст. Откако на полувреме водеа со 6:0, во вториот дел даваа голови во интервали од по неколку минути, а најдолгата пауза помеѓу два гола беше четири минути.

Дваесет и двата гола ги постигнаа:
14', 29', 61' Стојанчо Велинов
16' Анес Османоски
38', 42', 63', 78' Тони Мичковски
45'+1 Дарко Стојанов
46', 53', 57', 85', 87' Мартин Стојанов
52', 55' Благој Гуцев
59', 69', 76', 80' Иван Настевски
74' Јован Манев
84' Пепи Горгиев

Со вчерашниот натпревар беше отворена новата сезона во Купот на Македонија. Денеска на програмата се два натпревара, а утре десет.

Досега највисока куп победа беше онаа на Вардар од 16:1 остварена во сезоната 2003/04 над Пролетер во Прилеп.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Фудбал

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе