Брестовац одбра 19 ракометари за турнирите во Србија и Романија

Подготвувајќи се за претстојното ЕУРО македонската машка ракометна репрезентација месецов ќе учествува на два интернационални турнири.

Прво на 25 и 26 Македонија ќе одигра двапати против Кувајт на турнирот во Стара Пазова во Србија, а веднаш потоа продолжува во соседна Романија на „Трофеј Карпати каде во полуифиналето ги чека дуел со Алжир.

Селекторот Данило Брестовац селектираше состав без најдобрите играчи сакајќи шанса да се докажат да им даде на помладите ракометари.

Турнир во Србија:

25-ти (среда), 19:00 часот:
Македонија – Кувајт

26-ти (четврток), 19:00 часот:
Македонија – Кувајт

Трофер Карпати:

28-ми (сабота), 16:00 часот:
Македонија – Алжир

28-ми (сабота), 18:00 часот:
Романија – Холандија

29-ти (недела), 16:00 часот:
натпревар за 3-то место

29-ти (недела), 18:00 часот:
финале

Повикани играчи:

Голмани:
Никола Митревски - Еурофарм Работник
Марко Кизиќ - Вардар

Бекови:
Мартин Велковски - Еурофарм Работник
Велко Маркоски - Металург
Марио Танкоски - Металург
Горан Крстевски - Линц, Австрија
Мартин Серафимов - Металург
Дарко Димитриевски - Синфин, Шпанија
Марко Мишевски - Гренобл, Франција
Дарко Георгиевски - Анжер, Франција
Мартин Манасков - Охрид

Крила:
Димитар Димитриоски - Вардар
Ненад Костески - Загреб, Хрватска
Мартин Поповски - Пролет
Томислав Јагуриновски - Металург
Бојан Маџовски - Еурофарм Работник

Пикери:
Никола Маркоски - Еурофарм Работник
Костадин Петров - Гуадалахара, Шпанија
Михаил Аларов - Пролет

Собирот е на 20-ти (петок) во хотелот Александар Палас во 13 часот.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Ракомет

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Извлечени групите за новата сезона во ракометната Суперлига

Read more

Европска Лига: Пелистер директно во групите, Металург и Бутел во квалификации

Read more

Вардар 1961 се засили со полскиот пивот Патрик Валчак

Read more

Спорт

Касиљас соопшти дека се пензионира

Читај повеќе

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Читај повеќе

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Читај повеќе

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Читај повеќе