ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Брестовац: Одевме на победа, но пласманот не нѐ интересираше

Селекторот на машката ракометна репрезентација за вчерашниот последен натпревар на Мундијалот вели дека Македонија атакувала на победа, а ротација-две фалеле за тоа да се оствари.

Македонија вчера го одигра својот последен натпревар на Светксото првенство во Египет каде во прилично израмнета игра 40 минути бевме рамноправен противник со Белорусија, за потоа да се случи пад и на крај да загуибиме со 30:26.

„Ова беше еден од подобрите натпревари за нас на ова Светско првенство. Во изминатите денови се соочувавме со многу проблеми, повредени играчи, здравствени проблеми, но собравме снага, собравме екипа за да одиграме коректно. Момците одиграа во границите на своите можности, со некоја ротација плус можеби ќе можевме да оствариме и многу подобар резултат на овој натпревар“, рече Брестовац.

„На овој натпревар ние игравме за да победиме, додека конечниот пласман навистина не нѐ интересираше“, додаде тој.

Remote video URL

Со евентуална победа Македонија ќе рипнеше неколку места погоре во конечниот пласман на Мундијал, додека вака заврши на 23. место, а од втората рунда во која игравме зад нас е единствено Уругвај.

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Ракомет

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Read more

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Read more

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Read more

Познати двојките за стартот на ракометниот куп

Read more
 

Спорт

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Читај повеќе

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Читај повеќе

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе